معمای مرگ زهرا برناکی

معمای مرگ زهرا برناکی

سه شنبه ۹ خرداد - ۰۹:۱۵
پشت پرده مسموميت شهروندان

پشت پرده مسموميت شهروندان

سه شنبه ۹ خرداد - ۰۹:۰۴
چرا داروگر تعطیل شد؟

چرا داروگر تعطیل شد؟

دوشنبه ۸ خرداد - ۰۸:۰۹
يکشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۱۰
کد مطلب : ۶۸۱۱
plusresetminus
تا 30 درصداز زمان برخی فیلم های سینمایی، در پخش تلویزیونی ممیزی می شود.
سلاخی محصولات سینما در سیما
آخر هفته‌ای که گذشت، تلویزیون مانند دیگر ایام تعطیلات فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی پرشماری را روانه آنتن برد. آثاری که بعضی جدید و اغلب قدیمی بودند. اما نکته‌ای که در شمار قابل توجهی از فیلم‌ها مشترک بود، ممیزی‌های بعضا شدید آن‌ها بود؛ ممیزی‌هایی که بعضی بی‌جهت به نظر می‌رسید و بعضی اساسا انتخاب فیلم مدنظر را برای پخش، با علامت سوال مواجه می‌کرد.
ماجرای فروشنده ممیزی شده
عصر روز جمعه 16 اردیبهشت، فیلم سینمایی «بهترین فروشنده» (Best Sellers) محصول 2021 انگلیس و کانادا، در حالی برای اولین بار روی آنتن تلویزیون رفت که تقریبا یک‌سوم آن ممیزی شده بود! این فیلم که در نسخه اصلی، یک ساعت و 42 دقیقه زمان داشت، با 30 دقیقه ممیزی، در یک ساعت و 12 دقیقه پخش شد. «بهترین فروشنده» یک اثر خانوادگی است که صحنه‌های غیرقابل پخش نسبتا کمی دارد اما در پخش از تلویزیون، طوری سلاخی شد که ممکن است بسیاری از بینندگان آن، بخش‌هایی از داستان آن را متوجه نشوند. در چنین شرایطی، پرسش این جاست که چرا این فیلم باید از تلویزیون پخش شود؟ به خصوص آن که از نظر فرمی و ساختاری، اهمیت خاصی ندارد. نه در جشنواره مهمی جایزه برده و نه با امتیاز 6.1 از کاربران آی‌ام‌دی‌بی، اثر چندان محبوبی است.
یک روال معمول
«بهترین فروشنده» که البته برای اولین بار پخش شد، تنها یک نمونه از آثاری است که با این وضعیت روی آنتن تلویزیون می‌رود و وضعیت آثار تکراری نیز بهتر نیست. در همین آخر هفته، شبکه نمایش فیلم «جاستین» محصول 2019 نتفلیکس را با 18 دقیقه ممیزی (17 درصد زمان فیلم) و شبکه 3 نیز فیلم «حاشیه اقیانوس آرام: طغیان» محصول 2018 آمریکا را با 18 دقیقه ممیزی (16 درصد زمان فیلم) روی آنتن برد . فیلم‌های قدیمی نیز از این شیوه ممیزی‌ها در امان نیستند. در همین آخر هفته، شبکه نمایش فیلم  «شالاکو» محصول 1968 دانمارک را با 34 دقیقه ممیزی (30 درصد زمان فیلم) و شبکه 3 فیلم «دی‌دی می‌تازد» محصول 1986 آلمان غربی را با 22 دقیقه ممیزی (24 درصد زمان فیلم) پخش کردند.
ماجرای فیلم‌های ایرانی
وضعیتی که ذکر شد، کم و بیش برای فیلم‌های ایرانی نیز وجود دارد. به طور مثال فیلم سینمایی «زن بدلی» محصول 1385 جمعه‌شب در حالی روی آنتن شبکه نمایش رفت که 22 دقیقه (معادل 21 درصد زمان فیلم) ممیزی داشت. این در حالی است که این فیلم نه بازیگر ممنوع‌الکاری دارد و نه موضوع خاصی. حال پرسش این جاست که اساساً این فیلم‌ها چرا برای پخش از سیما انتخاب می‌شوند؟ بر اساس چه معیاری فیلم‌هایی برای پخش آنتن سیما برگزیده می‌شوند که در زمان پخش، به شدت سلاخی می‌شوند و بخش چشمگیری از آن‌ها ممیزی می‌شود؟ اساساً ممیزی فیلم‌های ایرانی که مجوزهای لازم را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارند، بر چه اساسی رخ می‌دهد؟ آن هم ممیزی 20 دقیقه‌ای که درک مخاطب از فیلم را دچار خدشه می‌کند؟

 
https://sobhshod.ir/vdch.zn-t23n6zftd2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما