چرا اینترنت قطع شد؟

چرا اینترنت قطع شد؟

چهارشنبه ۱۲ مرداد - ۰۹:۴۹
پزشکی که رهبر القاعده شد

پزشکی که رهبر القاعده شد

چهارشنبه ۱۲ مرداد - ۰۹:۴۳
تلگرام رفع فیلتر می شود؟

تلگرام رفع فیلتر می شود؟

چهارشنبه ۱۲ مرداد - ۰۹:۴۰
بازخوانی ماجرای حمله به سفارت انگليس

بازخوانی ماجرای حمله به سفارت انگليس

چهارشنبه ۱۲ مرداد - ۰۹:۳۵
يکشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۳۷
کد مطلب : ۷۰۵۴
plusresetminus
بعد از عملی شدن طرح جدید نان به صورت آزمایشی در استان زنجان مردم این شهر و نانوایی‌ها از تجربه شان می‌گویند
نان کارتی می‌شود+جزئیات
اردیبهشت امسال توفانی شروع و حذف ارز 4200 تومانی از روی بسیاری از کالاها عاملی شد تا قیمت‌ها سر به فلک بگذارد. آن روزها درست بعد از اعلام حذف ارز 4200 تومانی از آرد و گندم و گران شدن قیمت آرد باعث شد برخی از این فضا سوء استفاده کنند و شایعه گران شدن نان را به راه بیندازند و همین موجب شد شاهد صف‌های طولانی در نانوایی‌ها باشیم. مدتی بعد «کارت نان» مطرح و تصاویری از آن هم منتشر و خیلی زود تکذیب شد. در نهایت اما از طرحی رونمایی شد که براساس آن، استان زنجان از ابتدای خرداد به صورت آزمایشی محل اجرای طرح جدید نان باشد و حالا قزوین هم به عنوان دومین استان شاهد اجرای شیوه‎‌نامه‌ جدید فروش نان است. در قالب این طرح قرار است تمامی نانوایی‎‌ها به دستگاه‌های کارت خوان  مخصوص مجهز شوند. به این شکل که مردم بعد از خرید نان کارت می‌کشند و پول نان یارانه‌ای را پرداخت می‌کنند و از آن جا که نانوایی آرد را به قیمت آزاد خریده است دولت ما به التفاوت مبلغ نان یارانه‌ای تا قیمت اصلی نان را به حساب نانوایی واریز می‌کند. حالا یک هفته از روزی که زنجانی‌ها با کارت خوان‌های جدید در نانوایی‌های شان رو به رو می‌شوند، گذشته است. در ادامه با تماس با برخی از اهالی زنجان و نانوایی‌های این استان به چگونگی روند این طرح در این استان پرداخته ایم که در ادامه آن را می‌خوانید.
 
طرحی برای هوشمند سازی فروش نان
به گفته مسئولان مربوط، دلیل اجرای  طرح عرضه نان فقط با کارت بانکی و کارت خوان‌های نصب شده در واحد‌های نانوایی، جلوگیری از قاچاق گندم و آرد توسط افراد سودجوست. روش اجرای هوشمند سازی فروش نان که قرار است برای انجام این طرح اجرا شود و تاکنون مسئولان درباره اش صحبت کرده‌اند به این شکل است که دولت به نانوایی‌ها آرد را به قیمت آزاد می‌دهد اما در ازای فروش نان به نانوایی یارانه می‌دهد. قیمت نان در این طرح هیچ تغییری نمی‌کند و محدودیتی هم در تعداد خرید نان وجود ندارد. در این طرح با نصب کارت خوان‌های مخصوص مردم پول نانی را که خریده‌اند به قیمت یارانه‌ای پرداخت می‌کنند و مابه التفاوت قیمت تا نرخ آزاد را دولت به حساب نانوایی‌ها واریز می‌کند.
وضعیت فروش نان کارتی از زبان زنجانی ها
1- زهرا یکی از شهروندان زنجانی در تماس تلفنی به خبرنگار ما از تغییرات خرید نان در طرح جدید می‌گوید: « تنها تغییری که در نانوایی‌ها به وجود آمده پرداخت با دستگاه‌های پوز جدید است، کارت خوان‌های جدید برای هر نانوایی متفاوت است. مثلا نانوایی که سنگک می‌فروشد، در صفحه کارت خوانش عکس نان سنگک قرار دارد.» وی افزود: «در این کارت خوان‌ها مدل نان هم تعریف شده. مثلا نان کنجدی، خشخاشی و... و حتی تصویر خرید پلاستیک نان هم گذاشته شده است.» وی درباره محدودیت خرید نان هم این گونه گفت: «در این مدت محدودیتی در خرید نان وجود نداشت و هر کس هر مقداری دلش می‌خواست می‌توانست نان بخرد.»
2- مهدی نجفی دیگر شهروند زنجانی است که او هم این صحبت‌ها را تایید می‌کند و به خبرنگار ما می‌گوید: «هیچ محدودیتی در خرید نان نداریم و قیمت نان هم تغییری نکرده است.» وی همچنین در بخشی از صحبت هایش درباره یکی از مشکلات طرح می‌گوید: «در برخی نانوایی‌ها شاهد این هستیم که متصدیان نانوایی با کارت‌های دیگر در کارت خوان، خرید تعداد بالایی نان را ثبت می‌کنند در حالی که نانی فروخته نمی‌شود و احتمالا آرد آن تعداد نان در بازار آزاد فروخته می‌شود در حالی که یارانه آن از دولت گرفته شده است.»
3- نجفی با بیان این که با هر کارت بانکی و متعلق به هر یک از اعضای خانواده می‌توان نان خرید هم گفت: «برخلاف آن که بعضی‌ها فکر می‌کنند فقط باید با کارت بانکی که در آن یارانه واریز می‌شود نان خرید، با هر کارت بانکی می‌توان نان خرید اما ایرادی که وجود دارد این است که اگر کارت بانکی نداشته باشی نمی‌توانی نان بخری چون نانوایی‌ها فقط با کارت بانکی نان می‌فروشند.»
4- محمد یکی دیگر از اهالی زنجان از نبود اطلاع رسانی در خصوص نحوه اجرای این طرح در شهر گلایه دارد و می‌گوید: «نه خبری از اطلاع رسانی گسترده بوده و نه بیلبوردی برای این اتفاق در شهر زده شده، ما هم مثل بقیه مردم هر چه می‌شنیدیم از میان همین خبرهایی بود که می‌آمد و از نظر روانی هم آمادگی خاصی به ما داده نشد.»
5- مدیر یک نانوایی هم به خبرنگار ما می‌گوید: «فعلا که مشکلی برای فروش نان نداشتیم و محدودیتی هم وجود ندارد اما مسئولان باید این نکته را بدانند که اگر کسی تصمیم به دور زدن قانون داشته باشد به یقین راهش را پیدا خواهد کرد.»
هوشمند سازی فروش نان از زبان مسئولان
خلیل قاسملو، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری زنجان در این باره گفت وگویی با فارس داشته و محسن افشار، استاندار زنجان هم با خبرآنلاین صحبت کرده  که در ادامه مهم‌ترین بخش این صحبت‌ها را می‌خوانید.
1- آن چه در این بخش تغییر کرده نحوه توزیع یارانه نان سنتی از طریق سامانه هوشمند به قیمت سابق است و حتی در این مورد براساس تصمیم کشوری 10درصد تخفیف هم به مردم زنجان به دلیل آمادگی برای اجرای این طرح داده خواهد شد که مثلا نان 2 هزار تومانی را هزار و 800 تومان خریداری کنند. در هنگام پرداخت پول نان توسط خریدار، بقیه پول همان لحظه از حساب دولت به حساب نانوا واریز می‌شود.
2- در توزیع نان سنتی در زنجان به هیچ وجه بحث سهمیه‌بندی مطرح نیست و هدف طرح، جلوگیری از قاچاق آرد و پیشگیری از خروج ۳۰درصد از آرد یارانه‌ای کشور از چرخه مصرف و سفره مردم ایران است.
3- تخلفات در این حوزه هر چقدر هم که باشد حتی اگر این طرح به صورت متوسط هم اجرا شود، عایدی بیشتری نسبت به فروش غیر هوشمند که باعث می‌شد نان خوراک دام شود، برای مردم خواهد داشت.
4- در دستگاه‌های کارت خوان قبلی، عدد وارد می‌شد؛ اما در دستگاه‌های جدید، تصویر نان هم نمایش داده می‌شود و شهروندان تعداد نان مورد نیاز را وارد می‌کنند.
5- در قالب این طرح پیش ‌بینی شده است خرید نان با پول نقد متوقف شود، البته در مرحله ابتدایی اجرای طرح، کارت‌هایی برای نانوایان پیش ‌بینی شده که در صورت پرداخت نقدی مشتری، بتوانند از آن کارت برای دریافت یارانه بهره ببرند. مثل کارت  سوختی که در پمپ بنزین‌ها وجود دارد.

 
https://sobhshod.ir/vdch.mnqt23nvkftd2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما