فیلترشکن چند؟

فیلترشکن چند؟

دوشنبه ۱۹ دی - ۰۷:۲۳
اپیدمی سرطان در تهران!

اپیدمی سرطان در تهران!

دوشنبه ۱۹ دی - ۰۷:۱۷
ویکی‌پدیا قابل اعتماد است؟

ویکی‌پدیا قابل اعتماد است؟

دوشنبه ۱۹ دی - ۰۷:۱۵
يکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۲
کد مطلب : ۷۸۷۷
plusresetminus
تجربه جدید المیرا شریفی‌مقدم برای اجرای برنامه‌ای غیرخبری در شبکه 2، به نفع او خواهد بود؟
المیرا شریفی‌مقدم اخراج شد؟
المیرا شریفی‌مقدم گوینده خبر تلویزیون که از اوایل امسال حضوری کم رنگ در شبکه خبر داشت، از اواخر آبان ماه به برنامه صبحگاهی جدید شبکه دو سیما با عنوان «صبحانه ایرانی» نقل مکان کرده و اجرای بخش‌هایی از این برنامه را بر عهده گرفته است. او که در این برنامه در کنار مجری اصلی برنامه ایفای نقش می‌کند، سهم قابل توجهی از آنتن روزانه «صبحانه ایرانی» را در اختیار دارد و یکی از بخش‌های ثابت برنامه را نیز به صورت مستقل اجرا می کند.
روزنامه‌ها و مطالبه‌ها
المیرا شریفی‌مقدم در برنامه «صبحانه ایرانی» بخش مرور اخبار و روزنامه‌ها را اجرا می‌کند که در آن، همراه با وحید رونقی مجری مستر این برنامه حاضر می‌شود. این بخش البته ویژگی خاصی ندارد و کامنت‌های شریفی‌مقدم بر تیترها، اگرچه جدی‌تر از کامنت‌های رونقی است، اما آورده‌ای برای این مجری ندارد. وی بخش گفت‌وگوی ثابت مطالبه‌گرانه را اجرا  و در آن، هر هفته یک موضوع اجتماعی را بررسی می‌کند و در گفت‌وگو با مهمانان مختلف -از کارشناس گرفته تا مسئول- آن را به بحث می‌گذارد. این بخش اگرچه عنوان مطالبه‌گرانه دارد، اما در برابر گفت‌وگوهای داغی که از این مجری در شبکه خبر به یاد داریم، چالش جدی کمتری دارد و به همین دلیل، چندان هم در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست نمی‌شود. از همین رو بسیاری از مخاطبان تلویزیون از حضور شریفی‌مقدم در شبکه دو سیما مطلع نشده‌اند.
چالش اجرای «صبحانه ایرانی»
آن چه در یکی دو هفته اخیر به چشم آمده، ظرفیت نه چندان بالای بخش مطالبه‌گری «صبحانه ایرانی» برای دیده شدن مجری آن است. شریفی‌مقدم در دورانی که روز در میان مجری اصلی برنامه صبحگاهی خبری «چاپ اول» شبکه خبر بود، بیشتر دیده و وایرال می‌شد. بحث‌های چالشی این مجری با مسئولان در برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر نیز پربیننده‌تر و داغ‌تر از «صبحانه ایرانی» بود. او در سال‌های دهه 90 و در بزنگاه‌های خاص خبری مثل فرو ریختن ساختمان پلاسکوی تهران و حادثه منا بسیار شناخته شد و گفت‌وگوهایی که ذکر شد، به شهرت این مجری کمک کرد. او که از جمله معدود گویندگان شبکه خبر با فعالیت‌های جدی مجازی بود، با توئیت‌های به‌موقع خود برای اهالی شبکه‌های اجتماعی مشهور شد؛ هرچند عاقبت یکی از همین توئیت‌ها برایش دردسرساز شد و تا مدتی او را از تلویزیون دور کرد.
یک سال دور از خبر
شریفی‌مقدم که تا مدتی پیش گوینده خبر بود، به تازگی از معاونت سیاسی (بخش‌های خبری) صداوسیما به معاونت سیما منتقل شده و به عنوان یکی از مجریان شبکه دو سیما مشغول به کار شده است. در رسانه ملی بر اساس یک قاعده، مجریان معاونت‌های سیاسی و سیما از یکدیگر جدا هستند و به ندرت می‌توان مثالی یافت که یک مجری در یک بازه زمانی، در بخش‌های خبری و برنامه‌های غیرخبری حضور داشته باشد. به همین دلیل می‌توان المیرا شریفی‌مقدم را تا مدتی (که خودش در مصاحبه با ایسنا یک سال اعلام کرده) از گویندگی خبر دور دانست. اگرچه می‌توان حدس زد این مجری پس از این یک سال هم در سیما ماندگار شود، چراکه اساساً انتقال از این دو معاونت به یکدیگر پیچیده، زمان‌بر و وابسته به موافقت‌های مختلف در سازمان است و به همین علت، این‌گونه انتقال موضوع رایجی نیست.
سرنوشت گویندگانی که مجری شدند
پیش از شریفی‌مقدم، در سازمان صداوسیما مجریانی بوده‌اند که از بخش‌های خبری معاونت سیاسی به معاونت سیما منتقل شده‌اند. مشهورترین نمونه‌های آن را می‌توان محمد دلاوری، مرتضی حیدری و حمید محمدی دانست. دلاوری در «تهران 20» دوران مناسبی داشت، اما مدتی است که در آنتن دیده نمی‌شود. مرتضی حیدری نیز در دوره‌هایی در «پایش» و «مناظره» سوابق خوبی به جا گذاشت. بین این سه چهره، حمید محمدی که به «فوتبال 120» نقل مکان کرد، از بقیه کم‌حاشیه‌تر بود و راحت‌تر به کارش ادامه داد. او هنوز هم این برنامه را اجرا می‌کند. توجه به سرنوشت چهره‌های دیگری که از معاونت سیاسی به سیما کوچ کردند، راه سخت المیرا شریفی‌مقدم را نشان می‌دهد.
 
https://sobhshod.ir/vdca.0n0k49na05k14.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما