معمای مرگ زهرا برناکی

معمای مرگ زهرا برناکی

سه شنبه ۹ خرداد - ۰۹:۱۵
پشت پرده مسموميت شهروندان

پشت پرده مسموميت شهروندان

سه شنبه ۹ خرداد - ۰۹:۰۴
چرا داروگر تعطیل شد؟

چرا داروگر تعطیل شد؟

دوشنبه ۸ خرداد - ۰۸:۰۹
يکشنبه ۴ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۴۰
کد مطلب : ۷۸۹۳
plusresetminus
وزیر ارتباطات معتقد است، سرعت اینترنت ارتقا یافته وبخشی از دلیل کندی آن، فیلترشکن ها هستند. ما نظر وزیر را با نتایج نظرسنجی ها و آمار بین المللی «اسپیدتست» مقایسه کردیم که نشان دهنده گلایه ها از کندی اینترنت است
چرا اینترنت کند است؟
 وزیر ارتباطات معتقد است که «بخشی از سرعت کند اینترنت به خاطر فیلترشکن است، وگرنه بدون فیلترشکن، سرعت ارتقا هم پیدا کرده است.» قطعا آقای وزیر، بر اساس آمار دقیقی که در اختیار دارند و گزارش‌هایی که به ایشان ارسال می‌شود، اعلام کرده‌اند که سرعت اینترنت افزایش یافته است و ما نیز کلامشان را نفی نمی‌کنیم.
اما وقتی به آن‌چه مردم درباره سرعت اینترنت می‌گویند و همچنین به نتایج نظرسنجی‌ها و آمار بین‌المللی مراجعه می‌کنیم،  برآوردها به گونه‌ای دیگر و متفاوت با حرف آقای وزیر است.
مردم و آمارهای بین المللی چه می گویند؟
هرچند وزیر ارتباطات معتقد است، شرایط اینترنت بهتر شده است،اما دیدگاه‌ها و آمارهای دیگری نیز وجود دارد که آن را با هم مرور می‌کنیم:
یک: پایگاه بین‌المللی سرعت‌سنجی «اسپید تست» (speed test) که معیار سنجش آن بر اساس اینترنت داخلی کشورها و نه اتصال به اینترنت بین‌الملل است، 27 آذر در اعلام پیمایش ماهانه خود آورد:
جدیدترین داده‌های سایت اسپیدتست نشان می‌دهد که در بازه زمانی ماه نوامبر (از ۱۰ آبان تا ۱۰ آذر ماه)، در فهرست کشورهایی با بیشترین میانه سرعت اینترنت موبایل در جهان جایگاه ایران با دو پله سقوط در رتبه ۴۸ قرار گرفته است. میانه سرعت اینترنت ثابت ایران نیز در این بازه زمانی۶۲/۱۱مگابیت برثانیه بوده و جایگاه آن در رده‌بندی جهانی با سه پله سقوط به ۱۴۴ نزول یافته است.
دو:  29 آذر، رسانه آخرین خبر در یک نظرسنجی در کانال تلگرامی و اینستاگرام خود، از مخاطبانش خواست نظرشان را درباره سرعت اینترنت نسبت به یک هفته قبل‌تر بیان کنند. نتیجه این نظرسنجی که 60 هزار نفر در آن شرکت کردند، حاکی از این بود که 65 درصد شرکت‌کنندگان معتقد بودند سرعت اینترنت نسبت به هفته قبل‌تر بدتر شده و فقط 7 درصد معتقد بودند که سرعت اینترنت بهتر شده است.
مصرف اینترنت هم کمتر شده است
از سوی دیگر، نمی‌توان گفت که مصرف اینترنت افزایش پیدا کرده است؛ چراکه در کشاکش فیلترینگ و محدودیت دسترسی‌ها، بخشی از کاربران کمتر به سراغ اینترنت می‌روند. شاهد مثال این موضوع، نامه‌های ارسالی اپراتورها به وزارت ارتباطات است که در آن اعلام کرده‌اند در ماه‌های اخیر، فروش‌شان کم و درآمدشان کاهش یافته است. به طوری که گفته می‌شد، حتی یکی از اپراتورها درباره آینده خود نگران است.
تفاوت اینترنت مردم با اینترنت وزیر ارتباطات
حال با این آمارها، نکات و حرف و حدیث‌ها، باید موضوع دیگری را واکاوی کرد؛ این‏که علت  این تفاوت نگاه چیست؟ چرا وزیر ارتباطات می‌گوید، سرعت اینترنت ارتقا یافته است اما کاربران این نظر را ندارند؟
به نظرمی‌رسد، پاسخ را باید در نوع استفاده اینترنت توسط مردم و اینترنت مقبول وزیر ارتباطات جست‌وجو کرد؛ با این توضیح که ارتباطات و کسب و کار مردم، طی سال‌ها در فضای مجازی با پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی پرکاربرد شکل گرفته و گسترش یافته است و امروز هم به دلایل  گوناگون نمی‌توانند به یک‌باره از آن ابزار دست بکشند. ازاین رو برای استفاده از ابزارهای پرکاربرد فضای مجازی به ناچار از فیلترشکن‌ها استفاده می‌کنند و همین موضوع خود کندی سرعت را پدید می‌آورد. اما در مقابل، اینترنت مقبول وزیر ارتباطات بیشتر در بستر پیام‌رسان‌ها و سایت‌های داخلی تعریف می‌شود که با کندی مواجه نیست، اگرچه آمار بین المللی اسپیدتست دیدگاه دیگری دارد.
 
 
   فیلترشکن ها، متهم ردیف اول کندی اینترنت؟
کارشناسان حوزه آی‌تی، موارد متعددی از جمله موقعیت ضعیف روتر، تراکم تعداد خطوط وای فای، اتصال به شبکه با سرعت کم، پوشش ضعیف 4Gو سرورهای خارجی سایت‌های داخلی و تبادل ترافیک خارج به داخل  را  از مهم‌ترین علل کندی اینترنت در کنار استفاده از وی‌پی‌ان‌ها می‌دانند. در این زمینه ما به سراغ مهندس سعید پورایمانی عضو هیئت مدیره و  بازرس انجمن سواد رسانه‌ای ایران و فعال فضای مجازی می‌رویم و نظرش را در این باره جویا می‌شویم. پورایمانی نیز به وجود علل مختلف در کندی اینترنت اشاره می‌کند و می‌گوید: در این مدت با توجه به نوع استفاده مردم از فضای مجازی، تغییراتی در سرعت اینترنت و دسترسی‌ها اتفاق افتاده است.
 این تغییرات در بخشی از استفاده‌ها به سمت کندی و در بخشی به سمت مطلوب حرکت کرده است. آن‌چه وزیر ارتباطات اشاره کرده است، طبیعتا در زمینه استفاده‌های رسمی و مطابق قوانین فعلی و مواردی است که شامل پیام‌رسان‌های داخلی است. طبیعتا برای استفاده مردم از پیام‌رسان‌های داخلی باید تدبیر کرد که البته من معتقد هستم درنهایت این اتفاق خواهد افتاد و مردم به پیام‌رسان‌های داخلی مراجعه خواهند کرد.
در عین حال نقش وی‌پی‌ان‌ها در کندی اینترنت را نمی‌توان منکر شد، چه بسا از عوامل بسیار موثر در این موضوع هم به شمار می‌آید.پورایمانی البته دیدگاه خودش را دارد و معتقد است، کسانی که در شرایط حاضر علاقه‌مند هستند از نرم‌افزارها و پیام‌رسان‌های خارجی استفاده کنند، باید کندی اینترنت و مشکلاتش را هم بپذیرند.
در سوی دیگر این دیدگاه، کامبیز نوروزی، حقوقدان و کارشناس مسائل رسانه‌ای هم این طور به فیلترشکن ها نظر افکنده و به جماران گفته است:  سال‌هاست که فیلترینگ در ایران اجرا می‌شود. مثلا یکی از اولین مواردی که فیلتر شد، فیس‌بوک بود؛ اما هیچ اثری نگذاشت غیر از این‌که بازار فروش فیلترشکن‌ها را داغ کرد.  در چند سال گذشته تلگرام فیلتر شد، اما به سرعت به جای اولش برگشت. قبل از آن توئیتر فیلتر شد و الان می‌توانم بگویم برخی از مسئولان حساب توئیتری دارند. در ماه‌های اخیر واتس‌اپ و اینستاگرام فیلتر شد و باز چندان تأثیری نگذاشته است.

 
https://sobhshod.ir/vdci.3ayct1avpbc2t.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما