معمای مرگ زهرا برناکی

معمای مرگ زهرا برناکی

سه شنبه ۹ خرداد - ۰۹:۱۵
پشت پرده مسموميت شهروندان

پشت پرده مسموميت شهروندان

سه شنبه ۹ خرداد - ۰۹:۰۴
چرا داروگر تعطیل شد؟

چرا داروگر تعطیل شد؟

دوشنبه ۸ خرداد - ۰۸:۰۹
دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۵۳
کد مطلب : ۷۹۴۰
plusresetminus
مسمومیت های سریالی به خراسان رضوی رسید
ماجرای مسمومیت دانش آموزان به مشهد نیز رسید و روز گذشته در مشهد و نیشابور مواردی از مسمومیت دانش آموزان در برخی مدارس دخترانه دیده شد. روایت میدانی خراسان از یکی از مدارس و اظهارات برخی دانش آموزان و والدین آن ها و توضیحات مسئولان درباره این اتفاقات را در ادامه بخوانید:
مسمومیت در 2دبیرستان دخترانه کنار یکدیگر
مقابل دبیرستان دخترانه صداقت جمعیت متفرق و هراسان به این سمت و آن سمت می روند. زن میان سالی درحالی که دست پسر بچه 10ساله اش را در دست گرفته  و اشک از چشمان هر دوی آن ها سرازیر است، رو به من بلند فریاد می زند: «دخترم به خاطر مسمومیتی که در مدرسه برایش اتفاق افتاده، الان بیمارستان است». حرف هایش به همین جا ختم می شود و با صدای بلند شروع به شیون می کند. در همین حین یکی از والدین به سمتم حمله می کند و با خشم می گوید: «با تعجب سوال می کنید که چه شده است؟ بیدارشوید. در مدرسه دخترم گاز سمی رها کرده اند.»
این جا دبیرستان دخترانه صداقت واقع در خیابان شهید صدوق مشهد است؛ یکی از مدارسی که روز یک شنبه دانش آموزانش  دچار علایم مسمومیت های سریالی شدند. دبیرستان دخترانه تدین که جنب این مدرسه قرار گرفته، دانش آموزانش نیز گرفتار همین وضعیت شده اند.
توصیف دانش آموزان از چگونگی وقوع حادثه
یکی از دانش آموزان در حالی که دچار رعب و وحشت شده است، درباره چگونگی وقوع این حادثه می گوید: «ما داخل کلاس بودیم که  بویی در کلاس پیچید و دو سه نفر سرفه کردند.» همکلاسی اش به میان صحبت های مان می آید و می گوید: « بوی پرتقال خراب شده در کلاس پیچیده بود و بوی خفه کننده ای داشت. اکثرا می گفتند دل درد و حالت تهوع داریم و از معلم می خواستند به اورژانس زنگ بزند اما معلم باور نمی کرد تا این که مدیر مدرسه از ما خواست که از کلاس ها بیرون برویم. حدود 30تا 40نفر از دانش آموزان حین بیرون آمدن از کلاس دست و پایشان شل می شد و روی زمین می افتادند. حدود 6تا 7آمبولانس هم آمد و دانش آموزان را به بیمارستان امام رضا(ع) و هاشمی نژاد بردند. مدیر مدرسه هم با بچه ها به بیمارستان رفت.» او ادامه می دهد: «نیمی از والدین به اورژانس آمده بودند و می گفتند بچه هایمان نیستند. کسی هم پاسخ نمی داد که مثلا فرزندتان این جا حضور دارد تا نگران  نباشند.» در حالی که یکی دیگر از دانش آموزان با عجله راه می رود تا از فضا دور شود، به سمتش می روم و سرصحبت را با او باز می کنم، می گوید: «من دانش آموز مدرسه تدین هستم. داخل کلاس بودیم که به ما گفتند به محوطه برویم. دو نفر از بچه ها کف زمین افتادند. ما داخل فضای باز دچار مسمومیت شدیم. بوی خیلی بدی داشت مثل بوی سم بود. همین طور که در حال فرار بودیم، دوستانمان یکی یکی به زمین می افتادند. فکر کنم  فقط در مدرسه ما بیشتر از 20 نفر دچار این وضعیت شدند. »یکی از دانش آموزان در حالی که مادرش زیر بغل او را گرفته، می گوید: «من در کلاس بودم که چند نفر از بچه ها حالشان بد شد. ما فکر می کردیم، شوخی می کنند و الکی می گویند اما حال خودم هم بد شد. بعد مسئولان مدرسه همه را از کلاس بیرون کردند.» یکی دیگر از دانش آموزان می گوید: «بوی سم سوسک می آمد. وقتی   شلوغ شد، دوباره زدند. معلوم نیست چه کسی آن جا بوده که دوباره این کار را کرده است.»
اضطراب چشمگیر والدین از وقوع این حادثه
در حالی که برخی از دانش آموزان دچار ترس و وحشت شده بودند، والدین نیز نگران و مضطرب بودند. مادر یکی از دانش آموزان سراسیمه می گوید: «دخترم دانش آموز مدرسه تدین است. کمی سردرد شده، اما حالا حالش بهتر است ولی خیلی ترسیده است. دخترم می گفت یک دفعه انگار در کلاس مان گرد و خاک به پا شد و بوی خیلی بدی در کلاس پیچید. پنجره کلاس را باز کردیم اما  این وضعیت شدت پیدا کرد. »او ادامه می دهد: «منزل ما نزدیک مدرسه است. شنیدم که ناظم مدرسه از بلندگو اعلام می کرد که مقنعه هایتان را خیس کنید و جلوی بینی تان بگیرید. فکر کنم ناظم مدرسه یا یکی از دوستانش هم بیهوش شده بودند.» یکی دیگر از والدین درباره این اتفاق می گوید:« نوه همسایه ما که در مدرسه پسرانه درس می خواند در مدرسه شان چنین اتفاقی افتاده است طوری که سر کوچه یک باره به زمین افتاد. الان مسئولان آموزش و پرورش باید این جا حضور پیدا کنند اما کسی نیست.»
مادر یکی از دانش آموزان در حالی که گریه می کند، می گوید: «دخترم می گفت که برخی از دانش آموزان وسط مدرسه تلوتلو می خوردند و در حین سرفه یک باره به زمین می افتادند.»
خانم جوان دیگری که جلوی در مدرسه ایستاده است، می گوید:« پدر من سرایدار مدرسه است و حال او هم بد شده و به بیمارستان منتقل شده است.  یکی از معلمان مدرسه که از آشنایان ماست، به من گفت که می خواسته از دانش آموزان امتحان بگیرد اما متوجه شده، یکی یکی شروع به سرفه می کنند. بعد متوجه شده است که دانش آموزان کلاس های دیگر هم دچار همین مشکل شده اند و سرفه می کنند.» از انتهای کوچه مدرسه زن جوانی دوان دوان می آید. به سمتش می روم و سر صحبت را با او باز می کنم. او می گوید: در منطقه فاطمیه هم یکی از مدارس را مسموم کرده اند. الان دلهره دارم و می خواهم زودتر به مدرسه دخترم بروم تا ببینم مدرسه آن ها بوده است یا خیر.»
حال عمومی دانش آموزان مساعد است
سید جواد حسینی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پاسخ به این سوال که دلیل مسمومیت دانش آموزان چه بوده است، می گوید: موضوعی که شما دلیلی برای آن ندارید، مسمومیت نیست. مسمومیت چیز مشخصی است که اتفاق افتاده است.   ماده ای اگر بوده، واکنشی بوده که دانش آموزان به آن حساس بوده اند. وی در پاسخ به این سوال که چه تعدادی از دانش آموزان دچار این وضعیت شده اند، می گوید: دانش آموزان به  بیمارستان های هاشمی نژاد، امام رضا (ع) و تعدادی هم به بیمارستان اکبر منتقل شده بودند. آمار را ندارم. فکر می کنم در بیمارستان امام رضا(ع) 34 نفر، بیمارستان اکبر 7 نفر و تعدادی در هاشمی نژاد بودند. حسینی درباره علایم بالینی دانش آموزان می گوید: علایمی که دانش آموزان دچار آن شده بودند شامل سوزش چشم، حالت تهوع و استفراغ، در برخی از موارد دل درد و تنگی نفس بوده است. سطح اکسیژن آن ها سنجیده شد که اکثرا مساعد بوده است و زمانی که بیمارستان امام رضا(ع) بودم، در حال ترخیص بودند. وی تصریح می کند: البته بستری نشدند و تحت نظر بودند. وی در پاسخ به این سوال که دلیل این اتفاق چه بوده است، می گوید: هنوز مشخص نشده است. حسینی در پاسخ به این سوال که نتیجه نهایی چه موقع مشخص می شود، می گوید: نمی دانم. معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پاسخ به این سوال که تمهید شما در این راستا برای دانش آموزان چیست، می گوید: در صورت وقوع چنین اتفاقی دانش آموزان به حیاط مدرسه بیایند و اگر مشکلی بود با اورژانس تماس بگیرند. اما بچه ها معمولا بی علامت هستند و علامت خاصی ندارند. وی در پاسخ به این سوال که  چه تعداد آمبولانس به این مدارس اعزام شده، می گوید : نمی دانم. حسینی در پاسخ ما به این سوال که چه تعداد مدرسه درگیر این وضعیت شده اند، می گوید: چیزی که به من اعلام کردند چهار مدرسه بوده است.
70 دانش آموز دچار حالت مسمومیت شده اند
محمدزاده، مدیرروابط عمومی آموزش و پرورش استان خراسان رضوی در پاسخ به این سوال که چه تعداد دانش آموز دچار مسمومیت شده اند، می گوید: حدود 70 نفر از دانش آموزان در ناحیه یک و 4 مشهد و در شهرستان نیشابور نیز تعدادی از دانش آموزان دچار حالت مسمومیت شده اند. تا لحظه تنظیم این خبر در ساعت 4 و 52 دقیقه بعداز ظهر وی در پاسخ به این سوال که چه تعداد دانش آموز در بیمارستان بستری هستند، می گوید: درحال حاضر تمام دانش آموزان از بیمارستان مرخص شده اند. وی درباره تعداد مدارس درگیر این وضعیت می گوید: طبق آخرین گزارش ها مدرسه بقراط در نیشابور و چهار مدرسه در مشهد به نام های نجمه، صداقت، بشرا و تدین درگیر این وضعیت شده اند.  مدیرروابط عمومی آموزش و پرورش استان در پاسخ به این سوال که چه تمهیداتی برای مقابله با این موضوع اندیشیده شده، می گوید: توصیه هایی به مدیران در این راستا شده است. بسته ای را طی یک اطلاعیه برای مدیران مدارس فرستاده ایم که کنترل ها بیشتر شود. این بسته اطلاعاتی شامل کنترل ورود و خروج، زیرنظر گرفتن افراد مشکوک، ارائه اولین مراقبت های بهداشتی در صورت وقوع واقعه و....می شود. وی در پاسخ به این سوال که آیا مدارس پسرانه نیز دچار این وضعیت شده اند یا خیر، می گوید:  فقط مدارس متوسطه دخترانه دچار این وضعیت شده اند.
خراسان آنلاین نیز در ساعت 4 و 27 دقیقه بعدازظهر روز گذشته در گفت وگو با فرماندار مشهد از جزئیات مسمومیت دانش آموزان ۶ مدرسه در مشهد خبر داد. داوری، فرماندار مشهد در گفت وگو با خراسان آنلاین درباره تعداد مدارس درگیر این وضعیت بیان کرد: یک مدرسه در منطقه سیدرضی، مدرسه دیگری در منطقه قاسم‌آباد، ۲ مدرسه در موسوی قوچانی ، یک مدرسه در رسالت ۲۰ و یک مدرسه هم در مصلی است. وی خاطر نشان کرد: هیچ‌کدام از دانش‌آموزان حال وخیمی ندارد و موضوع هم توسط بهداشت و درمان و هم از نظر امنیتی در حال پیگیری است.
به گزارش خبرگزاری مهر ، روز گذشته، هادی شریعت‌یار معاون دادستان مشهد نیز اظهار کرد: شرایط دانش‌آموزان هم اکنون خوب است و دانش آموزی بدحال نیست. وی ضمن اشاره به این که اصل موضوع در حال بررسی و پیگیری است، افزود: دانش‌آموزان می‌گفتند بوهایی را حس کردند؛ کادر درمان می‌گفتند برخی‌ها صرفاً استرس دارند.
 
 
 
در پی ادامه مسمومیت های سریالی
وزیر آموزش و پرورش:عذرخواهی می‌کنیم
برای غیرحضوری شدن مدارس هنوز به نتیجه نرسیده ایم
 
وزیر آموزش و پرورش ضمن عذرخواهی از اولیا به علت وقایع رخ داده اخیر درباره مسمومیت برخی دانش‌آموزان در شماری از مدارس اظهار کرد: کمیته فوریت‌ها در آموزش و پرورش استان‌ها و مناطق تشکیل شده و راهبرد تداوم فعالیت مدارس به اطلاع اولیا رسانده خواهد شد. یوسف نوری گفت: از این که اولیا نگران شدند، ما هم عذرخواهی می‌کنیم و منتظریم دوستان نتیجه را به ما اعلام کنند. وزیر آموزش و پرورش با بیان این که نگرانی اولیا را کامل درک و به جد پیگیری می‌کنیم افزود: کمیته فوریت‌ها در آموزش و پرورش استان‌ها و مناطق تشکیل شده و خواهش می‌کنیم براساس دستورالعمل صادر شده، مدیران مدارس، اولیا و دانش‌آموزان را حتما درباره موضوع توجیه کنند تا بتوانیم از این مرحله هم بگذریم.
وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این که آیا اکنون بحث تداوم آموزش‌ها به صورت مجازی(غیرحضوری) به دلیل اتفاقات اخیر مطرح نیست؟ اظهار کرد: هنوز خیر، در جلسه روز شنبه با سران به این تصمیم نرسیدیم.وی با بیان این که این موضوع   در جلسه‌ای روز  شنبه با حضور سران مطرح شد افزود: برای قطعیت موضوع، دوستان ما با جدیت کامل کار می‌کنند که نتیجه را به ما اعلام کنند و ما هم درخواست کردیم زودتر به ما اعلام کنند تا ما تداوم فعالیت را داشته باشیم. وی همچنین درباره غیبت‌های دانش آموزان از مدارس در روزهای اخیر گفت: همکارانم مراعات  حال دانش‌آموزان را می‌کنند به دلیل این که اولیا خیلی نگران بودند. البته نمونه تدریس‌ها را داریم و همکارانم معلمان را راهنمایی می کنند و ان‌شاءا... این دانش آموزان هم به آموزش حضوری برگردند.
در جلسه دیروز یک شنبه هیئت دولت، رئیسی با اشاره به گزارش وزیر اطلاعات از بررسی و پیگیری مسئله مسمومیت تعدادی از دانش‌آموزان در برخی شهرها، اظهار کرد: توطئه جدید دشمن برای ایجاد دلهره در دل دانش‌آموزان، فرزندان عزیز و والدین آن ها جنایت و اقدامی ضد بشری است.رئیس جمهور با تاکید بر لزوم پیگیری این موضوع و اطلاع‌رسانی دقیق و به موقع دستگاه‌های مربوط برای رفع نگرانی‌های مردم، گفت: این اقدام حلقه‌ای دیگر از زنجیره‌ توطئه‌های دشمن است که برای التهاب‌آفرینی در جامعه و تشویش اذهان عمومی و هراس‌افکنی در میان فرزندان این مرز و بوم انجام شده و باید ریشه‌یابی و با آن برخورد جدی شود. در این میان، میراحمدی معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور نیز  با بیان این که در موضوع بدحال شدن دانش آموزان، مسئله خیلی بزرگ تر از اندازه واقعی جلوه داده می شود، افزود: طراحان این رفتار ددمنشانه‌، همان طراحان اغتشاشات اخیر هستند.
افزایش دانش آموزان مسموم خوزستان
اما ماجرای عجیب مسمومیت ها، دیروز هم در شهرهای جدید ادامه یافت. شبکه شرق در این باره نوشت: شیراز، بندرعباس، اسفراین، مشهد، آبیک، بجنورد، نیشابور، سروستان، ارومیه، گنبدکاووس، تبریزو مراغه شهرهایی بودند که مواردی از مسمومیت دانش آموزان در آن ها گزارش شد. خبرگزاری مهر همچنین ساعت 14  دیروز به نقل از معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز از مسمومیت ۳۱۲ دانش‌آموز خوزستانی در مناطق مختلف استان خبر داد. ساعتی بعد ایسنا  نوشت:معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز از افزایش تعداد دانش‌آموزانی که امروز (دیروز)در استان خوزستان دچار مسمومیت شده‌اند، به ۷۰۰ نفر خبر داد.او افزود: ۵۰۰ نفر از این بیماران درمان و از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند و ۲۰۰ نفر همچنان تحت نظر هستند. در همین حال شبکه شرق دیروز نوشت: برخی دانشجویان دختر خوابگاه دختران یاس دانشگاه فنی و حرفه‌ای که در خیابان البرز ارومیه قرار دارد، گفته اند ساعت ۰۰:۳۰ و یک بامداد امروز(دیروز) به صورت متوالی دو بار بوی گاز نامعلوم استنشاق کرده‌اند. به گفته آن ها، در این خوابگاه دخترانه ۴۵۰ دانشجو اسکان دارند که تعداد زیادی از آنان مسموم شده اند ولی تنها ۲۹ نفر در بیمارستان بستری شدند. ۱۱ نفر از دانش آموزان پسر هنرستان عسگری ارومیه نیز مسموم شدند.
 مدارس قم 2 روز تعطیل شد
بی ارتباط یا با ارتباط به این موضوع هم، مدارس قم دو روز تعطیل شد. طبق گزارش تسنیم، علیرضا رحیمی مدیرکل آموزش و پرورش استان قم اظهار کرد: با توجه به جشن‌های نیمه شعبان و حضور گسترده زائران و مهمانان در شهر کریمه اهل بیت، فعالیت آموزشی مدارس شهر قم دوشنبه  و سه شنبه  به صورت غیر حضوری خواهد بود.

 
https://sobhshod.ir/vdcb.abzurhb9giupr.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما