دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۰۱
کد مطلب : ۷۹۴۱
plusresetminus
تب داغ کنسرت های فوق لاکچری!
بعد از چند ماه تعطیلی و رکود اجرای برنامه‌های موسیقی در کشور، با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، هنرمندان موسیقی دوباره به صحنه اجرا برگشته‌اند و در تهران و شهرهای مختلف در حال اجرای برنامه هستند اما انگار تب بازار دلار و سکه به بازار بلیت‌ کنسرت‌ها به ویژه در پایتخت سرایت کرده و قیمت بلیت‌ها را چند پله بالا برده‌است. تیر ماه امسال بود که بلیت 700 هزارتومانی کنسرت‌نمایش «سی‌صد» برادران پورناظری از سوی رسانه‌ها و مخاطبان موسیقی با واکنش‌های گسترده روبه‌رو شد؛ 700 هزارتومانی که به نظر می‌رسد در روزهای پایانی 1401 رقمی عادی شده  و خواننده‌های پاپ در دورِ جدید کنسرت‌هایشان آن را ناشی از بالارفتن هزینه‌های اجرای کنسرت می‌دانند و معقول جلوه می‌دهند. این‌که این مبلغ تا چه اندازه در توانِ مالی مخاطب معمولی موسیقی است، موضوعِ داغ این روزهای بازارموسیقی کشورمان است.
بلیت کنسرت‌ در تهران، کیش و... چند؟  
این‌طور که از برنامه کنسرت‌های پیش‌ِ رو پیداست، 25 اسفند ماه، آخرین روز سال است که خواننده‌ها در شهرهای مختلف برنامه اجرا می‌کنند. میانگین قیمت بلیت کنسرت‌ها در تهران و کیش از 200 تا 700 هزارتومان بر اساس جانمایی متغیر است و رقم بلیت در شهرستان‌ها اگرچه در مقایسه با چند ماه پیش بالاتر رفته، اما رقم مناسب‌تری است و بین 150 تا 450هزار تومان در نوسان است. باید منتظر ماند و دید آیا قیمت بلیت‌ها در نوروز 1402 افزایش خواهد یافت یا خیر. در ادامه به قیمت بلیت‌ چند کنسرت در تهران، کیش و دیگر شهرها اشاره می‌کنیم: کنسرت احسان خواجه‌امیری، 19 اسفند در تهران، قیمت بلیت از 495 تا 690هزار تومان. کنسرت بهنام بانی، 25 اسفند در تهران، قیمت بلیت از 495 تا 690هزار تومان. کنسرت آرون افشار، 18 اسفند در تهران، قیمت بلیت از 385 تا 690هزار تومان. کنسرت آرون افشار، 11 اسفند در کیش، قیمت بلیت از 380 تا 700هزار تومان. کنسرت رضا صادقی، 25 اسفند در تهران، قیمت بلیت از 200 تا 690هزار تومان. کنسرت گرشا رضایی، 16 اسفند در شاهرود، قیمت بلیت از 325 تا 395هزار تومان. کنسرت راغب، 15 اسفند در گرگان، قیمت بلیت از 250 تا 350هزار تومان. کنسرت رضا صادقی، 21 اسفند در زنجان، قیمت بلیت از 150 تا 350هزار تومان. کنسرت حجت اشرف‌زاده، 18 تا 20 اسفند در نیشابور، قیمت بلیت از 280 تا 450هزار تومان. قیمت بلیت کنسرت زانکو در کیش هم که پس از اجرایش در جشنواره موسیقی فجر برگزار شد، تا سقف 800 هزارتومان تعیین شد.
 بلیت 800هزارتومانیِ زانکو
چراغ سبز به افزایش قیمت‌ها
تعیین قیمت بلیت کنسرت‌ها در کشورمان متولی مشخصی ندارد و هر تهیه‌کننده‌ای بنا به شرایط اقتصادی و هزینه تولید، قیمت‌گذاری می‌کند. زانکو، جزو اولین خواننده‌هایی بود که بعد از چند ماه تعطیلی برنامه‌های موسیقی، کنسرت اجرا کرد که با حاشیه‌ها و تعابیر اغراق‌آمیزی مانند «نقطه عطف تاریخ موسیقی ایران» همراه شد! این خواننده پس از اجرایش در جشنواره موسیقی فجر، در اولین روزهای اسفند در کیش برنامه اجرا کرد که قیمت بلیتش تا سقف 800هزار تومان تعیین شد. بعد از این بود که رقم 700 و 800 هزارتومانی برای بلیت کنسرت، عادی شد و خواننده‌های دیگری هم با همین مبلغ روی صحنه رفتند. در شرایطی که خواننده‌های جوان و تازه به شهرت‌رسیده با قیمت‌های بالا برنامه اجرا می‌کنند، خواننده‌های پیش کسوت هم احتمالاً می‌خواهند از این موج عقب نمانند؛ بنابراین به نظر می‌رسد در ماه‌های آینده قیمت یک میلیون تومان و حتی بیشتر برای بلیت کنسرت، دور از ذهن نباشد.
 موسیقی سنتی و محلی قربانیان افزایش قیمت بلیت
بالاتر رفتن قیمت بلیت‌ها و فوق‌لاکچری شدن کنسرت‌های موسیقی در کشور، واکنش‌های بسیاری در پی داشته‌است. عده‌ای معتقدند رونق دوباره برنامه‌های موسیقی اگرچه مثبت است، اما برگزارکنندگان برنامه‌ها باید در این شرایط اقتصادی و تورم، هوای مخاطب موسیقی را داشته باشند. ندا رادمهر، خبرنگار و فعال حوزه موسیقی در واکنش به قیمت بالای کنسرت‌ها نوشت: «افزایش قیمت بلیت کنسرت، حمایت از موسیقی نیست». خبرگزاری ایسنا هم در تاریخ 10 اسفند 1401 در مطلبی با تیتر «خط قرمز افزایش قیمت کنسرت‌ها کجاست»؟، نوشت: «پیشتر در گفت‌وگویی با برگزارکنندگان کنسرت‌ها، از سوی آن‌ها چنین پیش‌بینی شده بود که افزایش نرخ بلیت هر کنسرت، با توجه به تأثیرات ناشی از کرونا بر جهان ،دنیای هنر و همچنین نرخ تورم، امر چندان دور از ذهنی به نظر نمی‌رسد، اما مسئله این‌جاست که این افزایش قیمت، تا کجا ادامه‌دار خواهد بود و خط قرمز و پایان آن کجاست؟ به‌ویژه این که سود حاصل از این رویه، فقط در جیب خوانندگان پاپ و سرمایه‌گذاران آن‌ها می‌رود و عملاً نفعی را عاید قشر آسیب‌پذیر موسیقی نمی‌کند که همان فعالان حوزه موسیقی سنتی، نواحی و کلاسیک هستند».
https://sobhshod.ir/vdcc.0qma2bqosla82.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما