جزئیات رجیستری گوشی‌ تلفن همراه

جزئیات رجیستری گوشی‌ تلفن همراه

يکشنبه ۲۳ مرداد - ۰۹:۱۴
نقدی بر سفر استانی رئیسی

نقدی بر سفر استانی رئیسی

يکشنبه ۲۳ مرداد - ۰۹:۰۲
پایان رؤیای ترامپ؟!

پایان رؤیای ترامپ؟!

يکشنبه ۲۳ مرداد - ۰۸:۵۹
بیمارانی که طرد شدند!

بیمارانی که طرد شدند!

يکشنبه ۲۳ مرداد - ۰۸:۵۷
شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۱۲
کد مطلب : ۱۵۰۹
plusresetminus
با شروع نخستین واکسیناسیون از روز دوشنبه در انگلیس امیدها برای پایان کابوس کرونا جان تازه‌ای گرفته است.
جزئیات شروع نخستین واکسیناسیون کرونا
صبح‌شد: برای نخستین‌بار در جهان با یک مجوز جهانی، واکسیناسیون گسترده مردم برای مقابله با بیماری کووید-۱۹ شروع می‌شود و امید‌ها برای پایان این کابوس حالا جان تازه‌ای گرفته است. مسئولان شرکت بیو‌ان‌تک که تزریق واکسن‌شان احتمالا از پس‌فردا در انگلیس آغاز می‌شود، این مسئله را یک نقطه‌عطف و آغازی برای پایان این بحران جهانی می‌دانند.

انگلیس نخستین کشور اروپایی است که مجوز استفاده از واکسن مؤثر کووید-۱۹ را صادر کرده است که یک لحظه طلایی در بحران همه‌گیری ویروس کرونا به‌حساب می‌آید. این درحالی است که آمریکا به‌عنوان یک پای ساخت واکسن مؤثر فایزر - BioNTech طبق اعلام قبلی مقامات بهداشتی این کشور، طی ۱۱ یا ۱۲ دسامبر (۲۱ و ۲۲ آذر) قرار است مجوز استفاده از این واکسن را صادر کند. انگلیس به این ترتیب رقابت بر سر نخستین واکسیناسیون را از آمریکا و اتحادیه اروپا برده است.

آن‌ها ۴۰ میلیون دوز از این واکسن ساخت شرکت فایزر و BioNTech که برای واکسیناسیون ۲۰ میلیون نفر کافی است را سفارش داده‌اند. بی‌بی‌سی روز گذشته گزارش داد که نخستین محموله این واکسن به انگلیس رسیده است. طبق اولویت‌بندی، نخستین نفراتی که این واکسن امیدبخش را دریافت خواهند کرد، ساکنان خانه‌های سالمندان، کادر درمان و افراد بالای ۸۰ سال و سپس افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای خواهند بود.

«سیمون استیونس» مدیر خدمات ملی سلامت انگلیس می‌گوید: ارائه واکسن به‌صورت مرحله‌ای انجام می‌شود و واکسیناسیون برای افراد در معرض خطر بین ژانویه و مارس یا آوریل انجام می‌شود. با شروع واکسیناسیون کووید-۱۹ در انگلیس از هفته آینده، نزدیک به ۵۰ مرکز درمانی، ارائه واکسن به افراد بالای ۸۰ سال و کارمندان خانه‌های سالمندان را آغاز می‌کنند و سپس مطب پزشکان برای واکسیناسیون بیماران آسیب‌پذیر، واکسیناسیون محلی را شروع می‌کنند. هرچه دوز‌های بیشتری از این واکسن در دسترس قرار بگیرد، مراکز درمانی بیشتری آن را دریافت خواهند کرد و داروخانه‌های محلی نیز می‌توانند از ژانویه آن را ارائه دهند.

انتظار جهانی

خبر مجوز استفاده از واکسن فایزر در انگلیس، در ایالات متحده کمی سروصدا ایجاد کرده است. به‌طوری که اوایل هفته گذشته، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا مقامات بهداشت خود را بازخواست کرد که چرا سازمان غذا و داروی آمریکا هنوز برای واکسن فایزر مجوز استفاده اضطراری صادر نکرده است. شرکت فایزر واکسن خود را اواسط نوامبر به سازمان غذاو داروی آمریکا ارسال کرد و کمیته مشاوره واکسن و محصولات بیولوژیکی مرتبط با تنظیم‌کننده قرار است ۱۰ دسامبر (۲۰ آذر) برای بررسی مجوز تشکیل جلسه دهد. این شرکت همچنین واکسن خود را به آژانس دارویی اروپا ارائه کرده است و احتمالا اواخر دسامبر مجوز خواهد گرفت. اما واکسن دیگری از شرکت آمریکایی مدرنا نیز در انتظار دریافت مجوز از کشور‌های مختلف است که شامل انگلیس و اروپا نیز می‌شود.

انتظار می‌رود از این واکسن که اثربخشی ۹۵ درصدی در محافظت از ابتلا به کووید-۱۹ دارد، ۲۰ میلیون دوز تا اواخر سال ۲۰۲۰ و ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد دوز نیز در سال ۲۰۲۱ تولید شود. انگلیس هم‌اکنون ۷ میلیون دوز از واکسن مدرنا را پیش خرید کرده که احتمالا از بهار ۲۰۲۱ در اروپا تامین خواهد شد. آژانس دارویی اروپا در ۱۲ ژانویه برای مجوز استفاده از این واکسن تشکیل جلسه خواهد داد.


انتهای پیام/
https://sobhshod.ir/vdcg.z9qrak9nypr4a.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما