چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۴۳
کد مطلب : ۴۹۸۸
plusresetminus
2ماه بی خبری، شایعات درباره مرگ و زندگی رهبر طالبان را افزایش داده است.
رهبر طالبان کجاست؟
صبح‌شد: ملا هبت‌ا... آخوندزاده، رهبر طالبان کجاست؟ از ۱۵ آگوست (۲۴ مرداد ۱۴۰۰) که اشرف غنی از افغانستان گریخت و طالبان بر کشور مسلط شد، بیش از دو ماه می‌گذرد؛ اما چرا ردی از او موجود نیست؟ ملا هبت‌ا... مرده است؟ کسی نمی‌داند.

تنها، روزنامه صبح کابل به نقل از یکی از اعضای ارشد گروه طالبان مرگ ملاهبت ا... آخوندزاده رهبر این گروه را تایید کرده است. به گفته این عضو ارشد طالبان، آخوندزاده سال گذشته از سوی نیرو‌های پاکستانی در این کشور کشته شده است، اما سیداکبر آغا، وزیر عدلیه پیشین حکومت طالبان در گفتگو با آواپرس این خبر را رد کرده و گفته که رهبر طالبان زنده است. ملا هبت ا... آخوندزاده که در سال ۲۰۱۶ و پس از کشته شدن «ملا اختر محمدمنصور» (جانشین ملاعمر)، با کشمکش فراوان در مسند رهبری گروه طالبان قرار گرفت، تاکنون هرگز در معرض دید عموم ظاهر و دست‌کم از دو سال پیش به این سو هیچ پیام صوتی نیز از او منتشر نشده است. پیش از سال ۲۰۱۹ و اغلب در مناسبت‌هایی مانند اعیاد مذهبی، همواره پیام صوتی ملا هبت ا...، خطاب به جنگجویان تحت امرش منتشر می‌شد. انتظار می‌رفت که در سال ۲۰۲۰، همزمان با امضای توافق نامه بین هیئت سیاسی طالبان و آمریکا در قطر، از ملا هبت ا... پیام تصویری یا دست‌کم صوتی منتشر شود، اما از جانب او تنها یک اعلامیه بدون امضا منتشر شد. حتی کمتر از یک هفته پیش، دادگاه عالی طالبان بنا به حکم هبت ا... آخوندزاده، عبدالحکیم حقانی را به عنوان «قاضی‌القضات امارت اسلامی» معرفی کرد. با این همه، گزاره‌هایی وجود دارد که شاید بر مرگ وی صحه بگذارد. از جمله دعوا و جنگ قدرت ماه گذشته میان ملا عبدالغنی برادر و سراج‌الدین حقانی که روز‌ها به طول انجامید و ده‌ها کشته به جا گذاشت. اگر هبت ا... زنده است، چرا به عنوان راس هرم قدرت در طالبان تلاشی برای مهار این تنش طولانی مدت نکرد؟

اگر هم وی مرده باشد، چه کسی در پس پرده، مدیریت گروه طالبان را در دست گرفته است؟ این‌ها سوال‌هایی بی جواب مانده است. شاید برخی می‌گویند مرگ و زندگی ملا محمد عمر، بنیان‌گذار گروه طالبان، نیز همین گونه در خفا بود، اما از ملا هبت ا... انتظار می‌رود زیستن در انزوا را پایان ببخشد، چون هیچ نیروی خارجی در افغانستان حضور ندارد و سران دولت طالبان نیز مدعی‌اند که جنگ تمام شده و هیچ تهدیدی علیه دولت این گروه باقی نمانده است.

انتهای پیام/
https://sobhshod.ir/vdca.anyk49noa5k14.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما