مردم خراسان جنوبی با برگزاری مراسم سنتی« برات » هر ساله روزهای 12 تا 14 نیمه شعبان که آن را « برات » نیز می نامند، یاد و خاطره عزیزان از دست رفته را گرامی داشته و به یاد مردگان با توزیع خوراکی هایی از جمله حلوا ، خرما، نقل و شکلات و ... خیرات می کنند.

پایگاه خبری‌وتحلیلی«صبح‌شد»: «چه خوبه همشهریان عزیز خراسان جنوبی که هرساله روز «برات» میلیون‌ها تومن کیک وشکلات و…برای سرقبراموات هزینه می کنن امسال حداقل بخشی ازاین هزینه رابه هموطنان سیل زده اختصاص دهند. اجرکم عندا..» این پیام را یکی از روزنامه های سراسری از قول یکی از مخاطبانش منتشر کرده است.

مراسم سنتی «برات» چیست؟

مردم خراسان جنوبی با برگزاری مراسم سنتی« برات » هر ساله روزهای ۱۲ تا ۱۴ نیمه شعبان که آن را « برات » نیز می نامند، یاد و خاطره عزیزان از دست رفته را گرامی داشته و به یاد مردگان با توزیع خوراکی هایی از جمله حلوا ، خرما، نقل و شکلات و … خیرات می کنند.

هرچند «برات» ریشه دینی نداشته و در دوران حضور اسلام در ایران مورد تأیید پیشوایان دینی قرار نگرفته اما این سنت حسنه متعلق به ایران باستان به سبب عجین شدن با دین مبین اسلام تاکنون با هیچ مخالفتی از سوی مراجع دینی روبرو نشده است.

مردم خراسان جنوبی بر این باورند در روزهای سیزدهم و چهاردهم و پانزدهم شعبان، زندگان با احسان برای مردگان تلاش می کنند تا برات آزادی آنان را از آتش جهنم کسب کند و با توسل به حضرت ولیعصر (عج) آزادی خود از آتش جهنم را خواستار می شوند.

اعتقاد اغلب مردم خراسان جنوبی بر این است که در این ایام سرنوشت رقم می خورد، به طوری که در نقاط روستایی استان در شب پانزدهم نیمه شعبان به پشت بام رفته و در مهتاب ایستاده و به سایه خود نگاه کرده و دست به دعا برمی دارند.

اقشار مختلف مردم به ویژه کسانی که به تازگی عزیزی را از دست داده اند در این روز با حضور در مزار اموات ضمن درخواست آمرزش و زنده نگهداشتن یاد و خاطره درگذشتگان، آنان را در برکات میلاد یگانه منجی عالم بشریت حضرت مهدی(عج) شریک می سازند.

انتهای پیام/

برچسب ها

ارسال نظر