مرجع عظام تقلید به استفتایی درباره یکی از مسابقات تلویزیونی پاسخ داده که «این کار قمار است»، از یک حقوقدان در مورد مجازات قمار در قانون پرسیدیم.

پایگاه خبری‌وتحلیلی«صبح‌شد»:استفتاء و پاسخی از حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی درباره برنامه «برنده باش» از روز گذشته در فضای مجازی منتشر شده و دست به دست می‌شود.

سوال این بود: مسابقه‌ای حضوری با عنوان “مسابقه بزرگ برنده‌باش” از طریق شبکه سه سیمای جمهوری اسلامی ایران در حال اجرا و پخش است که به شرکت‌کنندگان در این مسابقه به ازای پاسخ صحیح به هر سوال، مبلغ قابل توجهی به صورت پلکانی (تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان) اعطا می‌کند که با کمک مجری برنامه و فرصت‌هایی که در اختیار هر شرکت‌کننده قرار می‌گیرد، مبلغ جایزه غالباً از ۵ میلیون تومان کمتر نیست. شرط حضور در این برنامه خرید سوال و پاسخ درست به آن‌ها از طریق اپلیکیشن مخصوص است و در صورت درست بودن جواب‌ها، در یک رقابت فشرده، ۴ نفر به مسابقه حضوری دعوت خواهند شد.

پاسخ آیت‌الله مکارم شیرازی: «بسمه‌تعالی- این کار قمار است و کسانی که شرکت می‌کنند مالک آن جوایز نمی‌شوند. همیشه موفق باشید» اما آیا این واژه قماری که آیت‌الله مکارم شیرازی به این کار اطلاق کردند در قانون هم صدق می کند؟ یا خیر!

از سیدعلی اصغر حسینی وکیل پایه یک دادگستری در این خصوص پرسیدیم و او به «صبح‌شد» گفت: قمار به استناد ماده ۷۰۵ قانون مجازات اسلامی جرم است و مرتکبین آن به یک تا شش ماه حبس و یا تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم می‌شوند و درصورت تجاهر به قماربازی به هر دو مجازات محکوم می‌گردند که «برنامه برنده‌باش» می‌تواند مصداق تجاهر به قماربازی باشد.

حسینی علاوه بر این می افزاید: کلیه درآمدهای حاصل از این عمل می‌تواند مصداق تحصیل مال نامشروع باشد که طبق قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری، مستوجب مجازات است و بر همین اساس درآمد مدیران شبکه ۳ و تهیه کننده این برنامه می‌تواند مصداق تحصیل مال نامشروع باشد.

انتهای پیام/

برچسب ها