کد خبر: 1743

در گفت‌وگو با «صبح‌شد» عنوان شد

پیشنهاد ایران برای بهبود وضعیت بهداشتی عربستان

براساس برخی از گزارش ها، وضعیت بهداشت امسال عربستان در دوران حج هم مانند سالهای گذشته چنگی به دل نزده است و زائران از وضعیت بهداشتی مکه و مدینه رضایت نداشتند.

پایگاه خبری‌وتحلیلی«صبح‌شد»: براساس برخی از گزارش ها، وضعیت بهداشت امسال عربستان در دوران حج هم مانند سالهای گذشته چنگی به دل نزده است و زائران از وضعیت بهداشتی مکه و مدینه رضایت نداشتند.


حجت الاسلام و المسلمین عبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه در حج و زیارت با تایید برخی نارضایتی ها از وضعیت بهداشتی مکه و مدینه، در گفت‌وگو با «صبح‌شد»، گفت: علاوه بر زائران، ما هم به وضعیت بهداشتی عربستان معترض هستیم.

وی افزود: اگر بگذارند می توانیم در «منا»، سرویس های بهداشتی چند طبقه بسازیم، این نکته را با وزیر حج عربستان نیز در میان گذاشته‌ایم.

عبدالفتاح نواب در ادامه بیان کرد: باید «سرویس بهداشتی‌»ها دو طبقه باشد و تعداد نیز بیشتر شود.

یکی از اعمال واجب حج تمتع، انجام عمل حلق یا تراشیدن موی سر برای مردان است که با انجام آن زائر از احرام خارج می‌شود.

این عمل به دلایل متعدد از جمله خستگی زائر، کمبود فضای سرویس‌های بهداشتی، هجوم همزمان زائران، نبود امکانات کافی، نداشتن مهارت لازم تیغ زدن به سر و فشار روانی روی زائران چنانچه با برنامه‌ریزی و مدیریت صورت نگیرد علاوه بر تهدید سلامت زائران، موجب بر هم زدن نظافت منا و آلودگی محیط و در نهایت شکایت تمام زائرین قرار خواهد گرفت.

نماینده ولی فقیه در حج و زیارت، در این خصوص نیز گفت: « در سرویس‌های بهداشتی برای عمل «حلق» باید بخشی را ایجاد کنند، برای کسانی که می‌خواهند سرشان را بتراشند و آن را بشورند جای کافی وجود ندارد.»

انتهای پیام/

برچسب ها