پنجمین جلسه محاکمه گروه عظام به اتهام قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

پایگاه خبری‌وتحلیلی«صبح‌شد»: پنجمین جلسه محاکمه گروه عظام به اتهام قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

مرتضی روغنی‌ها معاون امور بین الملل گروه عظام که متهم است به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور، مشارکت در قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو به میزان ۱۱۸ میلیون و ۲۹۵ هزار و ۸۷۶ دلار، معاونت در پرداخت رشوه، معاونت در جعل اسناد معاونت در استفاده از سند مجعول و مشارکت در فراری دادن متهم، در این جلسه برای دفاع خود در جایگاه متهم قرار گرفت.

بیشتر بخوانید: تماس عجیب وکیل متهم ۴ هزارمیلیاردی با مدیر رسانه قوه قضائیه

قاضی صلواتی خطاب به این متهم گفت: آیا عملکرد غلط و اشتباه گروه عظام باعث افزایش آلودگی هوا و گران شدن خودرو نبود؟ مردم چه گناهی کرده بودند؟

متهم گفت: من درباره آلودگی هوا نکته‌ای را عرض می‌کنم زمانی که کالایی بر اساس خودرویی که ایران‌خودرو تولید کرده، وارد می‌شود مدیران این شرکت عنوان می‌کنند که چقدر به قطعات بنزین‌سوز و چقدر به قطعات‌ گازسوز نیاز دارند لذا توجه به بحث آلایندگی بر عهده شرکت عظام نبوده است چرا که برنامه تولید ایران‌خودرو از آنچه که شرکت تولید می‌کند متفاوت است و شرکت نمی‌تواند برای ایران‌خودرو برنامه تعیین کند و آنها هر برنامه تولیدی که داشته باشند انجام می‌دهند.

به گزارش «صبح‌شد»، قاضی به متهم گفت: شما در مدت فعالیت‌تان ماهانه ۱۷ تا ۲۰ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کردید که در مجموع حقوق‌تان ۴۰۰ میلیون تومان بوده و ۸۰۰ میلیون تومان به دلیل سودی که شرکت‌ها از طریق قاچاق انجام می‌دادند، پاداش دریافت کردید در این باره چه توضیحی دارید؟

متهم پاسخ داد: عددی که به عنوان حقوق ماهیانه دریافت می‌کردم ۱۵ میلیون تومان بود و پرداخت پاداش نیز بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان صورت می‌گرفت که این موضوع برای همه افراد و در همه رده‌ها بود چرا که در چارت شرکت به همه معاونان این عدد تعلق می‌گرفت و تنها مختص من نبود.

در ادامه قاضی صلواتی از «روغنی‌ها» خواست تا اظهارات خود را بدون ترس از کسی بیان کند؛ آنطور که در دادگاه مطرح شد، هزینه وکلای روغنی ها را ایروانی به صورت کامل پرداخت کرده است و علاوه بر این «متحمل هزینه‌های آنچنانی شده است.» صلواتی به متهم ردیف سوم این پرونده توصیه کرد که از ایروانی نترسد و از خدا بترسید.

صلواتی این نکته را هم متذکر شد که «هر جایی از اقاریرتان دچار شبهه شدید می‌توانیم فیلم بازجویی‌های‌تان را به نمایش بگذاریم. شما در اقرارتان گفتید که کار ما خلاف قانون است.»

براساس گزارش «صبح‌شد»، قاضی در ادامه به بخش دیگری از اقاریر متهم اشاره کرد و متهم مدعی شد  در زمان بازجویی تحت فشار بوده است.

صلواتی در واکنش به این ادعای متهم، گفت: «فیلم‌های بازجویی موجود است و این حرف شما را تایید نمی‌کند اگر تحت فشار بودید با خاطی برخورد می‌کردم.»

انتهای پیام/

برچسب ها