کد خبر: 2016

«آیا سازمان «اوقاف و امور خیریه» ثروتمندترین و پر درآمدترین سازمان دولتی کشور است؟» پاسخ های متعددی به این سوال داده شده است و رقم های نجومی در مورد درآمد این نهاد عنوان شده است اما درآمد اوقاف دقیقا چقدر است؟

پایگاه خبری‌وتحلیلی«صبح‌شد»: «آیا سازمان «اوقاف و امور خیریه» ثروتمندترین و پر درآمدترین سازمان دولتی کشور است؟» پاسخ های متعددی به این سوال داده شده است و رقم های نجومی در مورد درآمد این نهاد عنوان شده است اما درآمد اوقاف دقیقا چقدر است؟

مهدی پندار، معاون بهره وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه کشور به سوال فوق اینگونه به «صبح‌شد» پاسخ می‌دهد: «نمی‌دانیم چطور حساب کرده اند اینکه سازمان اوقاف دارایی فیزیکی زیادی دارد صحت دارد. ولی باید ثروت را تعریف کرد چرا که وجوه نقد و املاک را هم شامل می‌شود.»

وی در ادامه در خصوص درآمد، اوقاف می گوید: «درآمد اوقاف آنچه که متصرفی هست و غیر متصرفی متفاوت است. آمار متصرفی‌ها هم به دو دسته درآمد بقاع و درآمد موقوفات است و درآمد موقوفات چیزی قریب به هزار میلیارد در سال است که امیدواریم بر اساس دستورات رئیس سازمان در چند سال آینده چند برابر شود. در مورد بقاع هم عدد کمتری از موقوفات است و جای افزایش این درآمد وجود دارد.»

معاون بهره وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه کشور البته این نکته را هم اضافه کرد که «موقوفاتی وجود دارند که با گذشت زمان ایجاد حق شده یعنی متصرف‌هایی داشتند که ایجاد حق شده» اما در عین حال تاکید کرد «در این زمینه، آماری نداریم.»

انتهای پیام/

برچسب ها