یکی از ویدئوهای پربازدید این روزها در شبکه های اجتماعی، خنده های اطرافیان «کریس رونالدو» در سال 2007 به ادعای اوست که بهترین بازیکن دنیاست. او در پاسخ به این سوال که «بهترین بازیکن فوتبال کیه؟»، می گوید: «من» و حاضران در ویدئو به او و ادعایش می خندند.

پایگاه خبری‌وتحلیلی«صبح‌شد»: فرزانه شهریاردوست| کارشناس ارشد روان شناسی بالینی: یکی از ویدئوهای پربازدید این روزها در شبکه های اجتماعی، خنده های اطرافیان «کریس رونالدو» در سال ۲۰۰۷ به ادعای اوست که بهترین بازیکن دنیاست. او در پاسخ به این سوال که «بهترین بازیکن فوتبال کیه؟»، می گوید: «من» و حاضران در ویدئو به او و ادعایش می خندند. سوالی که شاید برای ما پیش بیاید، این است که آیا چنین نگاهی به خود و توانمندی هایمان درست است و باعث پیشرفت می شود یا غرور؟

   رابطه موفقیت و اعتماد به نفس

بیشتر افرادی که از دید جامعه موفق به نظر می رسند، کسانی هستند که عمدتا خودشان را باور دارند و از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند. سوالی که شاید برای شما مطرح شود این است که آیا موفقیت افراد موفق سبب اعتماد به نفس بالایشان می شود یا اعتماد به نفس بالا باعث موفقیت می شود؟! یک انسان با اعتماد به نفس سالم و طبیعی می تواند احساس خوبی به خود داشته باشد، ارزش خود را بداند، قابلیت ها، مهارت ها، نقاط قوت و ضعفش را بشناسد و در نهایت از موفقیت هایش احساس غرور و رضایت کند. اما کسی که اعتماد به نفس ضعیفی دارد، احساس می کند مورد قبول و علاقه هیچ فردی نیست و نمی تواند هیچ کاری را درست انجام دهد. بنابراین می توان نتیجه گرفت که موفقیت افراد موفق سبب افزایش اعتماد به نفس شان نشده بلکه روحیه خودباوری این افراد، آن ها را به سمت موفقیت سوق داده است.

   شک، ثمره نداشتن خودباوری

هنگامی که افراد از موفقیت های آینده شان با قاطعیت صحبت می کنند، برای بسیاری از ما مضحک به نظر می رسد اما واقعیت این است که چنین افرادی با ایمان به توانمندی هایشان از موفقیت های خود حرف می زنند و شکی ندارند که پیش بینی شان به وقوع می پیوندد. شک، محصول باور نداشتن خود است. وقتی شما خودتان را باور ندارید، چطور می توان انتظار داشت کسی به شما، ایده ها و توانایی هایتان ایمان داشته باشد؟ لازمه غلبه بر چالش های جدید، داشتن اعتماد به نفس و خود باوری است.

   قاطعیت آری؛ تهاجم نه

توجه داشته باشید که داشتن روحیه پرخاشگری و تهاجمی نشان دهنده اعتماد به نفس نیست بلکه زورگویی شما را نشان می دهد! هنگامی که خودتان را باور نداشته باشید، به راحتی و بدون این که بخواهید، دست به قلدری می زنید و دیگران را تهدید می کنید. سعی کنید در اظهار نظرهای خود، بدون این که تهاجمی عمل کنید و شخصیت دیگران را زیر سوال ببرید، قاطعانه سخن گفتن را تمرین کنید.

   مرز باریک غرور و خودباوری

گاهی اعتماد به نفس افراد موفق شانه به شانه غرور می زند و در چشم ما افراد مغروری به نظر می رسند. بین غرور و اعتماد به نفس مرز معینی وجود دارد؛ غرور زمانی است که شما درباره خودتان دست به بزرگ نمایی بزنید. در حالی که اعتماد به نفس، به معنای باور داشتن به توانایی خود در انجام کارهاست. به عبارت دیگر اعتماد به نفس از طریق تلاش فراوان به دست می آید و کسانی که این ویژگی را دارند، افرادی خودآگاه هستند. به یاد داشته باشید هنگامی که اعتماد به نفس شما از توانایی تان فراتر رود، دچار خود بزرگ بینی خواهید شد. شالوده اعتماد به نفس حقیقی بر پایه واقعیت هاست در حالی که شالوده غرور ممکن است فراتر از واقعیت ها و توانایی ها باشد.

انتهای پیام/

برچسب ها